Prawidłowe docieplenie okien

Okna to jedno z miejsc najbardziej narażonych na utratę ciepła z domu. Szacuje się, że od 25% do aż 40% ciepła ulatuje tą drogą. Dlatego też warto skupić większą uwagę na ich termoizolację. Warunkami wpływającymi na szczelność okien jest nie tylko współczynnik ciepła U, ale również konstrukcja okna oraz sposób montażu. Duże znaczenie ma także ocieplenie ścian w szczególności w miejscu mocowania z oknem.

Okno

Współczynnik przenikania ciepła, który wyznaczany jest na powierzchnię całego okna, powinien mieć niską wartość. Wytyczne wyznaczone dla domów jednorodzinnych, których zapotrzebowanie na energię jest niskie, określone zostały na poziomie 0,9W/(m2K). Jednak najczęściej producenci oferują okna o niższym współczynniku U wynoszącym 0,6W/(m2K). Dodatkowym zabezpieczeniem zapewniającym termo szczelność jest wykorzystanie naturalnego izolatora, jakim jest powietrze. Współcześnie w oknach stosuje się przerwę między szybami wynoszącą od 10 do 16 mm i wypełnia gazem szlachetnym, jak: ksenon, argon czy krypton. Optymalnie okna energooszczędne powinny posiadać dwie komory.

Równie ważnym jak parametry jest sposób montażu okna. Standardowo stosuje się montaż warstwowy. Polega on na zastosowaniu dwu warstwowej izolacji cieplnej. Od wewnątrz montowana jest taśma paroszczelna, która zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów na oknach.

Zewnętrzna warstwa natomiast zapobiega przedostaniu się wilgoci do środka i wspomaga wyprowadzenie jej na zewnątrz. W środku między warstwami stosuje się ocieplenie pianką, która pełni rolę dodatkowego izolatora cieplnego.

Dla większej kontroli zarządzania energią termiczna domu, można również zastosować urządzenia systemu tzw. nowoczesnego domu. Produkty te pozwalają kontrolować większość urządzeń. Oto niektóre możliwości tego systemu:

  • kontrola temperatury
  • moduł do sterowania urządzeniami elektrycznymi
  • czujniki zalania i temperatury
  • Sterowanie roletami, zasłonami, bramą, drzwiami garażowymi oraz oknami

Więcej o inteligentnym systemie zarządzania urządzeniami domowymi znajduje się na stronie heatenergia.pl.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s