Skuteczne wietrzenie pomieszczeń w upalne dni.

Lipiec oraz sierpień to miesiące, które w naszej szerokości geograficznej obfitują w upalne dni. Taka pogoda z pewnością sprzyja wczasowiczom odpoczywającym nad wodą, ale jest prawdziwą zmorą dla osób, które ten czas spędzić muszą w miastach. Betonowa zabudowa bardzo szybko się nagrzewa i potęguje nieprzyjemne uczucie ciepła. Coraz częściej w pomieszczeniach, w których przebywamy, montowane są systemy klimatyzujące, co jednak zrobić, kiedy nie posiadamy takiego urządzenia w naszym mieszkaniu? Patrząc na zwyczaje mieszkańców południa naszego kontynentu, możemy się wiele nauczyć o sposobach ochrony pomieszczeń przed nagrzewaniem.

W okresie zwiększonych temperatur wietrzenie pomieszczeń powinno mieć miejsce wczesnym porankiem lub późnym wieczorem, czyli wtedy, kiedy na zewnątrz temperatura spada do przyjemnej wartości. Dobrym pomysłem jest pozostawienie otwartych okien przez całą noc. Obniży to znacząco temperaturę w pomieszczeniu i umożliwi przyjemny sen. W ciągu dnia okna oraz drzwi, w naszym mieszkaniu powinny być całkowicie zamknięte. Dotyczy to zwłaszcza miejsc, które są wystawione na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Otwarte okna w takiej sytuacji umożliwiają wdarcie się do naszego mieszkania dużej ilości ciepłego powietrza, co powoduje szybkie jego nagrzewanie. Bardzo dobrą praktyką jest zasłanianie okien roletami zewnętrznymi lub roletami wewnętrznymi, żaluzjami czy okiennicami.

Ważne, aby nasze zasłony były wykonane z jasnych, nieprzepuszczalnych materiałów. Odpowiednio dobrana osłona stanowić będzie nie tylko ozdobę pomieszczenia, ale również skuteczną barierę dla promieni słonecznych, a tym samym ochroni pomieszczenie przed nagrzaniem.
Powszechną praktyką jest otwieranie okien znajdujących się po przeciwnych stronach mieszkania w celu uzyskania przeciągu. Jest to praktyczne i szybkie rozwiązanie obniżenia temperatury w pomieszczeniach, jednak konieczne jest zachowanie ostrożności podczas tego procesu. Gwałtowny podmuch wiatru może wyrządzić w domu wiele niepożądanych szkód oraz wywołać niepożądaną o tej porze roku skutki zdrowotne. Przed wietrzeniem powinniśmy odpowiednio ochronić przed przewróceniem wszystkie ruchome, lekkie przedmioty oraz zabezpieczyć wewnętrzne drzwi przed gwałtownym, niekontrolowanym zatrzaśnięciem, które może uszkodzić znajdujące się w nich ozdobne szyby. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi nam technologia. Obecnie istnieje możliwość zakupu okien wyposażonych w niepozorne urządzenie nazywane nawietrznikiem. Umożliwia on wymianę powietrza wewnątrz pomieszczenia, bez konieczności ich otwierania. Takie wstawki montowane są najczęściej w górnej części ramy i umożliwiają wietrzenie pomieszczeń również w trakcie deszczu, gdyż zabezpieczają przed dostaniem się do mieszkania zbyt dużej ilości wilgoci. 


Dodaj komentarz