Okna pasywne

Pisząc o oknach pasywnych na początku zdefiniujmy sobie co to są okna pasywne. Z pewnością słyszeliśmy już o domach pasywnych, które buduje się z wykorzystaniem specjalnych technologii zwiększających stopień izolacji budynku – np. natrysk pianki poliuretanowej. Podobnie jak w przypadku domów pasywnych, okna pasywne to nic innego jak pewien standard konstruowania produktu (w tym wypadku okna), który cechuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Jednym słowem – okna pasywne, to okna, które dobrze trzymają ciepło w naszym domu.

Przy budowie okien pasywnych wykorzystuje się znacznie bardziej zaawansowane technologie niż w przypadku „zwykłych” okien. Stosuje się między innymi specjalne ramy okienne wyposażone w ramkę dystansową ograniczającą straty ciepła. Materiały wykorzystywane do budowy to m. in. tworzywa sztuczne, elementy metalowe, pianka poliuretanowa, włókno szklane. Najczęściej stosowane szyby w oknach pasywnych to szyby zespolone z potrójnym szkleniem, w których przestrzeń jest wypełniona gazem szlachetnym (argon, krypton).

Oprócz zwiększonej termoizolacyjności, okna pasywne odznaczają się także dobrym zyskiem cieplnym z promieniowania słonecznego. Oznacza to, że przepuszczają dużo światła i promieni, które dodatkowo nagrzewają pomieszczenia od wewnątrz.

Obecne wymagania dotyczące maksymalnego współczynnika przenikania ciepła dla okien w budynkach pasywnych kształtują się następująco:

  • współczynnik przenikania ciepła dla okna nie większy niż 0,8 W/(m2K),
  • współczynnik przenikania ciepła dla okna zabudowanego nie większy niż 0,85 W/(m2K),
  • współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego g powyżej 50%.

Na zdjęciu poniżej okna pasywne MS – współczynnik przenikania ciepła 0,5 W/m2K

Zobacz szczegóły techniczne >>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s